Kabul ediyorum, çok blog yazısı yazmıyor olmayabilirim ama işimden dolayı birçok blogger ile çalışıyorum, blogları ve trendleri takip ediyorum. Ayrıca bazı müşterilerime web siteleri de hazırlıyorum. Bu yazımda sizinle blog açmanın en hızlı yollarını, en çok kullanılan stratejleri ve önerilerimi paylaşacağım. Umarım blog açma yolculuğunuzda size ilham veren ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayan bir paylaşım olur.

İlk olarak, henüz bir blogunuz yoksa ve başlamak için en iyi yolu merak ediyorsanız, takip etmeniz gereken birkaç hızlı adım var:

Kısa ve uzun vadeli hedefleri belirleyin.

Bir web sitesi hazırlayın – WordPress en çok kullanılan tabii ki ancak ben Wix’i çok sık kullanıyorum. Drag and drop özelliği çok işime geliyor, size de çok kolay gelecek eminim.

Bir tema seçin ve logolar ve renkler gibi marka öğelerine karar verin.

E-mail abonelerini toplamaya başlamak için kaydolma formu ekleyin.

İnsanlara yardımcı olacak stratejik içerik üretmeye başlayın.

Şimdi bu çerçevenin içinde biraz daha detaya girelim.

 

1.Wordpress hala en çok kullanılan ve gelecekte de var olmaya devam edecek platformdur.

Örneğin Wix’ten bahsetmiştim ya, orada bir web sitesi yaptığınızda içeriğinizi başka temaya ya da başka platforma aktaramıyorsunuz. Avantajlar dezavantajlarla geliyor maalesef. Kendinize özel bir domain’iniz olmayacaksa, WordPress’ten direkt .wordpress.com uzantılı bir blog açabilirsiniz, hazır temalardan da seçebilirsiniz. Benim derdim özel domain ve tema olduğu için bu kadar komplike hale getiriyorum J

2.Görsel içerik (videolar, fotoğraflar vb.) daha da önem kazanıyor.

Şimdi retina ekranlı tabletlerimiz var ve akıllı telefonlarımız daha da büyüyor. Görsel içerik üretmiyorsanız, şimdi başlama zamanı. Eğer kendiniz iyi görsel içerik yaratamıyorsanız, free-stock (yani ücretsiz kullanmanıza olanak sunan) siteler bulunuyor. Ya da, birinin görsel içeriğini kullanacaksanız ona referans vererek kullanabilirsiniz.

3. Bir e-mail listesi en değerli silahınızdır.

2007’de popüler bir blog yazarına bir tavsiye sormuş olsaydınız, size bir e-mail listesi oluşturmanızı söylerdi. 10 yıl sonra da hiçbir şey değişmedi.  E-mail listeniz, istediğiniz zaman kişilerin gelen kutularına girmek için eşsiz bir araçtır. Bu bir ürün sattığınızda ya da tanıttığınızda, size daha fazla trafik ve satış olarak döner. Bir de, politikalarını sürekli değiştiren sosyal medya platformlarına bel bağlamak zorunda kalmazsınız.

4. Rekabet analizi konusunda akıllı davranın.

Yazdığınız hemen hemen her yazı daha önce yazılmış. Düşündüğünüz her blog zaten orada. Çoğu ürünün özelliği hemen hemen aynı. Bloglara bir göz atın ve hedefledikleri anahtar kelimeleri, link verdikleri siteleri inceleyin, ya da nereden bağlantı aldıklarına bakın. Örneğin similarweb.com gibi bir platform başlangıç için işinize yarayacaktır.

5. Uzun içerik hala çalışıyor.

Kısa ve küçük paylaşımları unutun ve insanların sorunlarını çözen ve onlara yardımcı olan, değer sağlayan daha uzun içerik üzerinde çalışmaya başlayın.

6. Reklamlara para harcamanın zamanı.

Genelde blog yazarları tanıtım için para harcamaktan hoşlanmaz. 2018’de daha fazla görmeye başlayacağınız bir şey, daha büyük blog yazarlarının (ve diğer İnternet girişimcilerinin) yayınlarını ve ürünlerini daha çok tanıtmak için reklamlara başlayacak olmasıdır. Fazla bütçeye ihtiyacınız yok. Bir test için 50 TL ayırın ve nasıl gittiğini görün.

7. Önemli bağlantıları bir an önce yapın.

Birlikten kuvvet doğar. Birçok yeni blog yazarının fark edemeyeceği bir şey, başarınızın genellikle oluşturduğunuz “ittifaklara” bağlı olduğudur. Yeni bir blog açacaksanız, mümkün olan en kısa sürede, büyük bloglar ve bloggerlar ile bağlantı kurmaya başlayın. Uzun vadeli birbirlerini destekleyebilecek gerçek arkadaşlar edinmekten bahsediyorum. Önemli bloggerları bulup onların paylaşımlarını beğenip, yorumlar bırakmaya başlayın. Kendinizi gösterme zamanı!

8. Bir stratejiye ihtiyacınız olacak.

Yıllar geçtikçe blog yazmak giderek daha bilimsel hale geldi. Büyük şirketler, blogların ve sosyal platformların değerini fark ettiler ve yatırımları dijital platformlara kayırdılar. Bununla yarışmanın en iyi yollarından biri, gerçekten fayda sağlayacak sağlam bir blog stratejisine sahip olmaktır. Gelecek ay, yıl ve beş yıl boyunca hedeflerinizi planlamaya çalışın ve içeriklerinizde devamlılık sağlayın.

9. Uyumlu (responsive) blog tasarımı şart.

Cep telefonları ve tabletler artık dünya üzerindeki birincil web trafiği kaynağıdır.

Seçtiğiniz blog teması mobil ekranlara uyum sağlayamıyorsa, okuyucularınızı kaybetme ihtimaliniz çok yüksek. Mobil kullanıcılarınızı her fırsatta düşündüğünüzden emin olun.

10. Dışarıdan içerik almak sizi daha verimli yapacak.

Dışarıdan içerik almak hem sizin daha çok içerik yaratmanızı sağlar hem de size vakit kazandırır. Blogunuzda yazı yazacak misafir yazarlar bulun, çok beğendiğiniz bir blog yazısı varsa bunu kaynak göstererek paylaşın. Trafiğiniz kısa sürede çok daha fazla artacak!

Genelde her şeyin mükemmel olmasını isterim; görsel içeriklerin, yazının içeriğinin, yazının görünüşünün… Bu ne yazık ki çok vakit kaybettiriyor. Yukarıda size bahsettiğim ana konular üzerinde durarak çok daha kısa sürede blogunuzu ilerletebilirsiniz. Bol şans!