Aralık ayının son haftası itibariyle ben dahil herkes büyük bir koşuşturma içinde. Yetiştirilecek işler, kapanış raporları, yılbaşı hazırlıkları derken bu aralar hayatı hızlı çekim yaşıyor gibiyiz. 2019 hepimiz için farklı geçse de, ortak noktamız (ve kriz döneminde de vazgeçmediğimiz şey) yine yemek oldu. Özel günleri güzel yemeklerle kutladık, ailemizle geniş sofraları paylaştık, yemekli toplantılar yaptık, arkadaşlarımızla dışarı çıkıp yine yemek masasında bir araya geldik. Birçok buluşma öncesinde “Nereye gidelim?” diye tanıdıklarımıza sorduk. Peki, 2019’da en çok neler yedik? 2019’a en çok izini bırakan yeme-içme trendleri bunlar oldu:

Avokado Çılgınlığı

Avokadonun hayatımıza girişi 2019’da olmasa da, geçtiğimiz yılda bol bol avokado tükettik, dahası her girdiğimiz restoranın menüsüne de avokadonun eklendiğini gördük. Avokadoyu burgerimizin içine koyduk, sushi norimizin içine sardık, hatta yeri geldi rakımızın yanına meze yaptık! Avokado fiyatı yükseldikçe heyecanlandık, düştükçe de rahatladık.

Büyük bir hızla bu süper gıdayı beslenme planlarına ekleyen bazılarımız, bir orta boy avokadoda yaklaşık 227 kalori olduğunu görünce aynı hızla kendisiyle vedalaştık 🙂

Meyhanenin Geri Dönüşü

Romantik rakı edebiyatı (nihayet!) hayatımızdan çıksa da, bir aktivite olarak rakı içmek baki kaldı. Birçok yeni nesil meyhane açıldı, Y kuşağının kıymetini bilmeye başladığı lakerda, atom, levrek marin gibi mezelerin yanı sıra yaratıcı şefler de meyhane kültüründe sahneye çıkıp daha önce hiç yapılmamış yeni meze tariflerine imza attı.

Vegan Menüler

Vejertaryen ve vegan beslenme biçimleri 2019’da da giderek popüler hale geldi ve birçok restoran bu akıma uyum sağladı. Menülere vejetaryen ve vegan seçenekler eklendi, hatta sadece vegan ve vejetaryen yemekler yapan restoranlar açıldı. Mangal partilerinde bakliyattan köfte yapıldı, fast-food burger zincirlerine bile vegan-vejetaryen seçenekler eklendi.

#MeatlessMonday tarifleri internetin her köşesinde karşımıza çıktı.

Fermente Yiyecek-İçecekler

Sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı 2019’da epey gündem oldu. Bizim mutfağımızda her zaman olan turşu ve kefir gibi fermente yiyecekler dünya geneline yayıldı. Fermente yiyecek ve içeceklerin popülaritesi dünyayı dolaşıp ülkemize geri döndü ve kimchi ve kombucha gibi etnik tatlar turşu ve kefirin yanında kendine yer buldu.

Ekşi Mayalı Ekmek

2019 Ocak ayında New Yorker’ın “Ekmek Geri Döndü” haberinin üstüne Silikon Vadisi bile ekmeğin mayalanma şekillerinin ve sürelerinin sırrını çözmek için çalışmaya başladı. Gluten intoleransı olanların bile (çölyak hastaları hariç tabii ki) daha rahat sindirebildiği ekşi mayalı ekmeği restoranlarda ve kafelerde daha sık görüyoruz. Artık fırınlara gittiğimizde “tam buğday ekmeği” yerine “ekşi mayalı ekmek” soruyoruz.

Yulaf Sütü

2019’da her yerde yulaf sütü görmeye başladığınızı düşünüyorsanız yanılmıyorsunuz. Badem sütü, hindistancevizi sütü, soya sütü gibi yenilikleri geride bırakmaya başladığımızda yulaf sütü sahneye çıktı. Yanık tadına alışmaya zorlandığımız badem sütünden sonra, doyurucu ve kremamsı yulaf sütü yakın zamanda radarımızdan çıkacak gibi görünmüyor. Üstelik veganlar için de harika bir alternatif.

Ketojenik Diyet Dostu Yiyecekler

Ketojenik diyet, tartışmasız yılın en popüler diyetiydi. Bir anda herkes kilo vermek ve sağlıklı kalmak için karbonhidratları yüksek yağlı yiyecek seçenekleriyle değiştirmeye başladı. Bu nedenle ketojenik diyet dostu yiyecekler pazarı devraldı ve herkes süpermarketlerde ve internette onları aramaya başladı. Son 3 ayda 11 kilo vermiş biri olarak diyorum ki, bu beslenme biçimini kilo vermek için benimseme niyetiniz varsa kalori matematiğini öğrendiğiniz an ne ketojenik, ne paleo, ne de başka diyetin ağına düşmemeyi öğreniyorsunuz.

Çeşit Çeşit Bowl’lar

Açai bowl’lardan Poke bowl’lara, hem tatlı hem de tuzlu kasede servis edilen yiyecekler yükselişte. Bunun en büyük sebeplerinden biri tüm karbonhidratları, proteini ve lifi bir tabak içinde alabilmemiz. Ayrıca paketlemesi de çok kolay. Renkli sunumlarla birlikte daha da ilgi çekici olan kaseler, yaratıcılık işin içine katıldığı sürece yapılmaya devam edecek.

Matcha

Matcha 2019’da da sahnenin tadını çıkarmaya devam etti. Parlak yeşil renkli ve oldukça kafeinli olan bu çay, kahveye daha sağlıklı bir alternatif olarak görüldü. Tatlıları yapıldı, keklere eklendi, lattesini de birçok yerde görür olduk. Matcha bizde feminen bir lezzet olarak kalmaya devam edecek sanırım. İyi bir matcha latteyi kendi başınıza yapmak biraz zor, ancak bence zahmete değer!

Zoodle

Aslında geçmiş yıllarda da bir dönem oldukça sık tüketilen Zoodle, yani kabaktan yapılan noodle ya da kapak spaghetti, Yelp’e göre yılın en çok aranan yiyeceklerinden biriydi. Tabii buna karbonhidratların giderek düşen itibarı da neden oldu. Bizim ülkemizde de bolca denendi ama “geçen bir zoodle yedim harikaydı” diyeni görmedim…

Bunun dışında İstanbul’daki lokmacılar ve burgerciler hızla arttı. Profiterol yine yükselişte. Burnt Cheesecake’in popülaritesi düşerken yeni (biraz da zorlama) trendleri görmeye başladık, içi dolgulu brioche donutlar ve Medovik pastası gibi…

Son olarak; işimin food marketing olduğunu biliyorsunuzdur, güncel kalmak için trendleri oldukça sıkı takip ediyorum. Biliyorum son zamanlarda blog yazılarımı sıklaştırdım çünkü çok fazla bilgi birikiyor ve bunları yazıya dökmek istiyorum. Bundan sonra blog yazılarımı(zı) thelifestyle.company web sitemizde daha sık göreceksiniz. Şimdiden harika bir 2020 olmasını diliyorum herkese!

Görseller: unsplash.com ve bulletproof.com