2010’dan bu yana en sevdiğim “pozitif” fikir biriktirme yeri Pinterest. İlham aldığım her şeyi oraya koyuyorum, bazen sırf kafamı dağıtmak için 5 ya da 10 dakika Pinterest’te vakit geçiriyorum. Bu sene Pinterest harika veriler paylaşmış ve internet dünyasında neler aranıyor, 2019’da bizi neler bekliyor bir dosyada derlemiş. Dosyada ayrıca giyim, iyi yaşam, hobiler gibi konularda da trendler var.

Aslında trendlerin de birileri tarafından öncülük edilmesiyle değil insanların meraklarının yöneldiği yerlerin araştırılmasıyla belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Yeme-içme trendlerinde göreceksiniz, bazı şeyleri zaten yapmaya başladık ya da çoktan beri yapıyoruz. Güzel yanı, dünya da bizimle birlikte yapıyor. Öğrenmek çok heyecan verici 🙂

Dosyaya göz atmak isterseniz bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

1. Pegan diyetine geçiş

Bu paleo-vegan birleşmesi, daha sağlıklı bir yaşam tarzı isteyenler arasında yavaş yavaş ivme kazanıyor. Paleonun özelliği de bol sebze yemeye teşvik etmesi ancak bakliyat ve meyve gibi karbonhidratları beslenme düzeninden çıkaracak kadar azaltması. Şimdi vegan diyetle de birleşince buradan da nereye gidecek trend artık bilmiyorum…

“Pegan diyet” için arama artışı: %337

2. Etkileyici sunumlar ve sofralar

Her şey sunum, her şey görüntü, her şey bolluk bereket. Yemek sofraları çeşitleniyor, sofra düzeni de biraz değişmeye başlıyor. Oturup saatlerce yemekten ziyade, biraz daha rahat ve mobil bir düzen bizi bekliyor.

“Tablo gibi sunumlar” için arama artışı: %163

3. Ev yapımı ekmek

Artık dünyanın her yerinde insanlar daha çok ev yapımı ekmek tüketiyorlar. Aslında eski zamanlara dönmek gibi bir şey bu, bizim de anneannelerimiz evde ekmeklerini yapardı. Tabii eskiden bu kadar çok malzeme yoktu. Bu sıralar da insanlar ev yapımı ekmek tariflerini bolca arıyorlar.

“Ekmek tarifi” için arama artışı: %413

4. Zencefilli (ya da diğer baharatlı) sular

Özellikle, anti-inflamatuar özellikleri olduğu için giderek daha fazla insan zencefillerini ve diğer baharatlarını suya eklemeye başlıyor.

“Zencefilli su” için arama artışı: %353

5. Hızlı ve kolay yemek tarifleri

Yeni bir yıl, bir sürü yeni plan bizi bekliyor. Kısacası yemek pişirmek için zamanımız kalmıyor. Artık malzemeler alüminyum folyoya sarılıp fırına atılıyor, hop yemek olarak fırından çıkıyor.

“Folyo yemekleri” için arama artışı: %759

6. Ev yapımı Reçel

Evde dolapta duran meyve varsa, tazeliğini de kaybetmeye başlayınca onu en iyi değerlendirme yolu reçel yapmak!

“Ev yapımı reçel” için arama artışı: %829

7. Yulaf sütü

Badem sütünün popüler olduğu zamanlar geride kaldı. Herkes teker teker yulaf sütüne geçiyor. Siz de etrafınızdaki insanlardan duymaya başladınız mı?

“Yulaf sütü” için arama artışı: %186

8. Mantarlar her yerde

Onlar sağlıklılar, çok yönlüler ve şimdi her yerdeler. Pinterest, mantar çikolatası ve mantar kahvesi gibi tarifler araştıranları görmüştür. Kesin bilgi.

“Mantar tarifleri” için arama artışı: %64

9. Chayote

Dikenli kabak, Kıbrıs kabağı ya da bizde her ne deniyorsa, dünyada daha çok kişinin ilgisini çekiyor. Meksika kökenli bir sebze olan “chayote”, karpuz, kavun, salatalık, kabak familyasından… Bizde de var ama mutfaklarda kullanımı fazla yaygın değil.

“Chayote tarifleri” için arama artışı: %76.

10. Yeni slow-cooker maceraları

Çok amaçlı pişiriciler var ya, biz her ne kadar klasik yöntemlerle yemek pişirmeye devam etsek de elektrikli pişiriciler dünyanın her yerinde kullanılıyor. Özellikle oxtail, yani dana kuyruğu tarifleri bu sene revaçta.
“Oxtail tarifleri” için arama artışı: %209