Aralık ayı bir yönüyle kapanışı simgelerken, diğer bir yönüyle de yenilikleri, fırsatları ve yeni kararları temsil ediyor. Yılbaşına kadar kısacık bir süre kalan bu heyecanlı dönemde, önümüzdeki yıl karşımıza çıkacak yeme-içme trendleri de oluşmaya başladı. İşim gereği sürekli takip ettiğim yemek sektörünün yeniliklerini bu yazıda derledim. İçinde bulunduğumuz yıl için geçen yıl hazırladığım yazıyı da okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Onarıcı (Rejeneratif) Tarım

İklim değişikliğinin etkileri, yeme-içme sektörünü de uzun zamandır kaygıya sürüklüyor. Sıfır atık akımı ile yiyeceklerin kabuklarını bile kullanarak doğada yarattığımız negatif etkileri azaltmaya çalışmakla başlayan çabalar, 2020’de rejeneratif tarımı öne çıkarıyor. İnsanlığın atmosfere saldığı karbonu toprağa geri alınmasına dayanan bu çiftçilik türü bundan sonra sık sık karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Amerika’da bu tip üretim yapan markalar sektöre girmeye başladı bile.

“Seacuterie”

Bir kadeh şarabın yanında güzel bir şarküteri tabağına pek çoğumuz bayılıyoruz. Eğer şarküteri kadar deniz ürünlerini de seviyorsanız 2020 sizin yılınız olabilir! “Seacuterie” ile geleneksel et ürünleri yerine deniz ürünleri kullanılan şarküteri tabakları yeme-içme sektörünü ele geçirecek gibi görünüyor. Ahtapot salam, kabuklu deniz ürünlerinden yapılan sosisler veya kılıç balığı jambonu gibi lezzetlerin yanına bizim lakerdamızı ve taramamızı da katabiliriz bence!

Batı Afrika Mutfağı

İtalyan mutfağı, Japon mutfağı, Çin mutfağı hükmünü süredursun, önümüzdeki yıl Batı Afrika mutfağı yeni trendimiz olacak gibi görünüyor. Fonio, teff ve darı gibi antik tahılların yanı sıra daha fazla süpermarket rafında moringa ve demirhindi gibi süper gıdalarla karşılaşabiliriz.

Ortadoğu Mutfağı

Bizlerin iç içe yaşadığı Ortadoğu Mutfağı, Avrupa kıtasına da yayılmaya başladı. İngiltere’de yapılan çalışmalara göre, evde yemek pişirme söz konusu olduğunda baharat ve Za’atar (bizde zahter) satışlarının arttığı ve Ortadoğu mutfağının gelecek yıl büyük bir eğilim yaratacağı söyleniyor.

Çocuk Menüsü Değişiyor

Fast-food restoranlarında yanındaki oyuncakla aslında yetişkin menüsünün küçük versiyonu olan çocuk menülerinin devri sona eriyor. Y kuşağına mensup ebeveynlerin artışı ile birlikte yeme-içme zevkleri daha rafine hale gelen çocuklar artık aileleriyle birlikte restoranlara gitmeye başladı. Restoranlar ve gıda markaları bu maceracı yeni nesil için damak tatlarına uygun sushi çeşitleri, alternatif unlardan yapılan makarnalar ve organik tavuklu atıştırmalıklar yaratmaya başladı bile, üstelik talep de oldukça fazla.

Yemek Birinci, Alkol İkinci

Yeme-içme alışkanlıklarımız dönemle birlikte hızla değişiyor. Gün geçtikçe daha çok insan birincil önceliğini yemeğe, ikincil önceliğini ise içkisine vermeye başladı. “Mocktail” adı verilen alkolsüz içecekler, dünyanın pek çok yerinde happy-hour’ların baş tacı haline geldi bile. Gerek sağlıkla ilgili bilinçlenme, gerekse giderek daha çok marka tarafından üretilen çeşit çeşit alkolsüz içecek seçeneği ile 2020 yılında daha çok “mocktail” ile karşılaşacağız gibi görünüyor.

Alternatif Unlar

Badem unu, hindistancevizi unu ve diğerleri… Peki ya muz unu? Meyve ve sebzelerden yapılan alternatif un çeşitleri market raflarında boy göstermeye devam edecek. Aynı zamanda alternatif unlardan yapılan tortilla cipsleri, çörekler ve atıştırmalıklar da paketli gıdaların arasında karşımıza çıkacak.

Her Şeyin Ezmesi

Fındık ezmesi, yerfıstığı ezmesi ve hatta kurabiye hamuru ezmesini unutun. 2020’de karpuz tohumu ezmesinden nohut ezmesine ve hatta macadamia fındığı ezmesine kadar pek çok yeni çeşit karşımıza çıkacak. Evinizdeki herhangi bir kuruyemişi ya da tahılı market rafında yerfıstığı ezmesinin yanında görebilirsiniz.

O Kadar da Basit Olmayan Şekerler

Artık tariflerde karşımıza sadece bildiğimiz beyaz toz şeker çıkmıyor. Özellikle pastacılıkla uğraşan şefler, tariflerine doku, lezzet ve farklı tüketim alternatifleri kazandırmak için dünyanın her yerinden yeni şuruplar ve alternatif tatlandırıcılar kullanıyor. Taze meyvelerden, hurmadan ve hatta tatlı patatesten gelen şuruplar sadece tatlı tariflerinde değil, eti marine etmek için de farklı bir dokunuş olarak kullanılıyor.

Karışık Etler

Et yerine tüketilecek bitki bazlı proteinler yayıladursun, özellikle burgerciler eti sebze ile karıştırarak servis etmeye başladı. 2020 yılında daha çok burgerin içinde daha çok sebze seçeneği göreceğiz. Etin sebze, tahıl ve bitkilerle harmanlandığı bu karışımlar hem sürdürülebilirlik için değerli görülüyor hem de burgere doku katarken etin güçlü tadını koruyor.

Görsel Kaynakları: food.com