Bu yazıyı bekleyenlerin olduğunu bildiğim için yazıyorum.

21 günlük şeker detoksu demiştim, biraz gecikmeli oldu ama deneyimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Süreci anlatmadan önce 1,5 ayda 6 kilo verdiğimi söyleyeyim, okumaya öyle devam edin.

Neler yedim, içtim?

Et, balık, tavuk, yumurta

Tüm yeşillikler

Tüm sebzeler (patates, bezelye, pişmiş havuç hariç)

Kuruyemişler – buna dahil olanlar badem ve fındık, enerji vermesi için sabahları bir kaşık kaju ezmesi yedim, normalde kaju da karbonhidrat değeri yüksek olduğu için bu diyette önerilmiyor

Kahve, bazen çay, boooooooooolca su

Günde 1 elma ya da olgunlaşmamış muz

Yiyecek hiçbir şey bulamadığım zaman protein olarak peyniri tercih ettim, sanırım 2 kez oldu

Neler yemedim?

Yukarıda bahsi geçenler dışındaki her şey 🙂

Kabaca anlatırsam: Süt ürünleri, tahıllar, baklagiller

Hepsini ana kategorilerinde koyunca kolaymış gibi geliyor ama beslenme alışkanlığım tamamen değişti diyebilirim.

Detoksun başlangıcı tam bir kabustu. İlk 4 ya da 5 gün beynim bulanıktı, enerjim sıfırdı ve ara ara titremeler geliyordu. Bir kez yoldayken titreme geldiği için bir markette kenara çekip kuru kayısı aldım. Vücut karbonhidrata çok alışık olduğu için bu yeni düzenden hiç hoşlanmadı. Ancak ilk 10 günü atlattıktan sonra, o enerjisizlik, beyin bulanıklığı hepsi yok oldu. Vücudum alışmaya başladı ve enerjim yerine geldi.

Hipoglisemim olduğundan bahsetmiştim, normalde 2-3 saatlik aralıklarla bir şeyler yeme ihtiyacı hissediyordum. Mesela bu sabah 10:00’da kahvaltı yaptım ve öğle yemeğimi 15:30’da yedim. Değişimi siz tahmin edin.

İlk başlarda çok hızlı kilo verdim, 21 günde 4 kilo gibi bir rakam gördüm tartıda. Ama 2 kilosu ilk 5 günde gittiği için su vermiş olduğuma eminim.

Burada asıl bahsetmek istediğim konu alkol. Malesef her akşam 2 kadeh bir şey içeyim diyen biri olduğum için, tek taviz veremediğim şey bu oldu. 3 günde bir mutlaka bir şeyler içiyorum, çoğunlukla şarap oluyor. Kırmızı şarabı çok severim ama çok acıktırdığı için beyaz şaraba geçtim. Bayılmadığım için o kadar içmiyorum 🙂 Eğer alkolü de tamamen kesseydim eminim çok daha farklı bir rakam görürdüm tartıda. Eğer şarap içeceksem o gün meyvemi yemiyorum, kendimce bir takım dengelemeler yaptım. Siz de yapacaksanız sakın alkolü fazla kaçırmayın, ertesi gün şekeriniz fazlasıyla düşebilir!

21 günü başarıyla tamamladıktan sonra, şeker detoksundan Paleo diyete geçiş yapmış oldum. Aslında şeker detoksu düzenim devam ediyor ama biraz daha serbest hissediyorum kendimi o kadar.

Bu sürede cildim daha güzelleşti (sorunum olmamasına rağmen) ve dişlerim daha da beyazladı! (bu da sanırım şekerli hiçbir şey yemediğim için)

Size örnek 1 günlük menümü yazıyorum, gözünüzde canlandırmanız için faydalı olacaktır.

Kahvaltı:

2 yumurta, hindi füme, domates, bazen 1 kaşık kaju ezmesi

Öğle:

Izgara somon, sote ıspanak

Ara:

Badem sütü, yarım muz, chia tohumu, tarçınlı smoothie (İlk günlerde bu enerjiye çok ihtiyacınız olacak, 1-2 haftadan sonra bıraktım)

Akşam:

Ton balıklı salata ya da brokoli yemeği

Aralara kuruyemiş ekleyebilirsiniz.

Bir de küçük notum var; ben kan grubu diyetine inanan gruptanım. Kan grubum 0, ve 0 “ilk insan” kan grubu olduğu için, Paleo diyet benim için çok uygun. Faydasını fazlasıyla gördüm. Eğer A grubuysanız, biraz daha sebze ağırlıklı beslenmeniz daha uygun olabilir.

SaveSave