Şeker detoksu. Daha önce yapan var mı? Hayatımda bir kez şekersiz 21 gün geçirebildim, alışma süreci çok zordu ama birinci hafta sonunda kendimi harika hissetmiştim.

Artık yediklerimize eskisi kadar dikkat etmiyoruz, her akşam yemeğimizin yanında şarap içiyoruz ve “hayata bir kez geliyoruz” inancıyla sağlıklı/sağlıksız birçok şey yiyoruz. Arada bir vücudu dinlendirmeye ihtiyaç var sanırım.

Bugün şeker detoksuna başlıyorum. 21 gün sürecek. Buraya yazmamın sebebi, bunu herkese duyurursam kararımdan geri dönemeyecek olmam 🙂

Uygulayan bir çiftin yorumlarını da bu linkten okuyabilirsiniz (gerçi benimkinde sweet potato ve kaju bulunmuyor, gözüm korkmadı diyemem :))

Peki nedir 21 gün şeker detoksu? Türkçe detay isteyenlere kısa bir özet hazırladım:

Şeker içeren hiçbir şey yok. Mesela baklagiller, süt ürünleri, karbonhidrat oranı yüksek kaju ve yerfıstığı gibi kuruyemişler de yok. Balkabağı, pancar gibi şeker oranı yüksek sebze yok. Ekmek ve unu sıfıra indiriyoruz. Et ve sebze yeniyor, günde 1 elma veya muz var. Yumurta da yiyebiliyoruz. Bolca yağ, lif ve protein. Aslında biraz Dukan diyetine benziyor ama sağlıklısı.

Sütte de şeker var mıymış? Evet varmış, içindeki laktoz yüzünden yarı protein yarı karbonhidrat sayılıyor. Baklagiller de hem protein hem karbonhidrat içeriyor…

Aşağıdaki tablodan faydalanmıştım, bu kez de aynı tabloyu kullanacağım. İlgilenenler için paylaşıyorum.

Bir de not: Bu tablo bir Level 3 tablosu ama diğerlerine çok inanmıyorum. Level 1’da süt ürünlerini de bulabilirsiniz.

SaveSave