Benim de içinde bulunduğum Y kuşağının büyük bir bölümünün burgerle tanışması McDonald’s ile oldu. Özellikle Anadolu Yakası’nda oturanlar hatırlar; Fenerbahçe Pyramid Mcdonalds, 90’lı yılların popüler buluşma noktalarındandı. Çocuğunu okuldan alan anneler burada buluşur, çocuklar oyuncaklı Happy Meal menülerini yiyip oyun parkındaki top havuzunda oynardı. McDonalds doğum günleri oldukça havalı etkinliklerdi.

Peki, ne oldu da biz kendimizi bir anda her köşe başında bir üçüncü dalga burgerci ile çevrelenmiş halde, elimizde eldivenlerimizle somonlu, avokadolu, ananaslı burgerlerimizi yerken bulduk?

Amerikan mutfağının temel yapıtaşlarından olan burger, hayatına iki dilim ekmek arasına sıkıştırılmış bir dilim et ile mütevazı bir başlangıç yaptı. Bugünün burger endüstrisi ise, her ülkeden şefin yaratıcılığı ile nefis bir şekilde büyüyor. Fast-food kültürü yerini butik burgercilere bıraktıkça, yeni nesil burger restoranları, genç kuşağın peşinde olduğu farklı lezzetleri yaratıcı tariflerle harmanlıyor.

1930’larda Cheeseburger, 1950’lerde Fast-Food, 2000’lerde Gurme Burger

Burgerin ortaya çıktığı tarih tartışmalara konu olsa da, Amerika’daki ilk burger restoranının 1921’de Kansas’ta açılan White Castle olduğu biliniyor. 1930’larda cheeseburger, 1940’larda arabaya servis, 1950’lerde ise ilk McDonald’s restoranı Amerikalıların hayatına giriyor. Sonrasında hala efsane lezzetlerini koruyan Wendy’s ve Five Guys piyasaya giriyor. Vejetaryenleri de atlamamak lazım; ilk etsiz burger Londra’da yaratılıyor. Gurme burgerlerin ortaya çıkışı ise 2000’li yıllarda oluyor. Şefler standart burgerin içine guacamole, karamelize soğan, çılgın soslar ve değişik peynir çeşitleri ekliyor ve dev gibi bir endüstrinin doğuşu gerçekleşiyor. Mütevazi burger, birkaç ekleme ile Michelin yıldızlı restoranların fine-dining menülerine girmeye başlıyor.

Gurme Burgeri Klasik Burgerden Ayıran Nedir?

Aklınıza ilk geleni duyar gibiyim; önce fiyat, ardından atmosfer. Ama aslında farklılıklar bu kadarla kısıtlı değil. Bir gurme burger ile klasik burgerin arasındaki en önemli fark, nereden alacağınız. Hız ve düşük fiyat politikası yürüten bir işletme gurme burger üretemez. Gurme burger yemek için, yalnızca burger üzerine uzmanlaşmış bir restorana girmeniz gerekli. Burger söz konusu olduğunda, işin sırrı detaylardan geçiyor.

Burger köftesini yaratmak için kullanılan protein en önemli nokta. Et mutlaka taze ve kaliteli olmalı. Sadece et değil, vejetaryen seçenekler için de aynı durum geçerli. Taze ve kaliteli malzeme lezzeti ve deneyimi tamamen değiştirir. Donmuş köfte kullanan bir burgercide aradığınız lezzet deneyimini yakalamanız ne yazık ki mümkün değil.

Pişirme şekli de burgerin lezzetini doğrudan etkileyen faktörlerden. Biliyorsunuz ki etin pişme derecesi ülkemizde sıkça tartışılan konuların arasında geliyor. Kimileri rare pişirilmiş et için “çiğ et bu” yorumunu yapsa da, yemekten anladığını söyleyen pek çok kimse de rare üstü pişirmenin etin tüm lezzetini mahvettiğini iddia ediyor. Bence önemli olan sizin damak tadınız. Tabii restoranın size nasıl pişmiş istediğinizi sorması, burada büyük bir artı olarak karşımıza çıkıyor.

Topping, Topping, Topping

Gurme burgeri gurme burger yapan en önemli faktörlerden biri de, içinde kullanılan malzemeler. Herhangi bir restoran marul, domates ve peynir kullanarak burger yapabilir. Bir gurme burger restoranı ise size bundan daha fazla seçenek sunmalıdır. Bugün gittiğimiz burgercilerde ananastan mangoya, taze dilimlenmiş avokadodan mozzarella peynirine kadar çok sayıda malzeme ile karşılaşıyoruz. Aslında bir gurme burgerden belki de bizi şaşırtmasını bekliyoruz. Bu yüzden şahsen ben böyle bir restorana gittiğim zaman menüdeki en şaşırtıcı malzemelerle yapılmış burgeri tercih ediyorum, size de tavsiye ederim 🙂

Peki ya 2020’ler?

Burger tarihçesine şöyle bir göz attığımızda, en son çıkan trendin 2010’lu yıllarda hayatımıza giren “bun olmayan bun” tarifleri olduğunu görüyoruz. Protein ağırlıklı diyet yapanların tercih ettiği marul burgerlerin yanı sıra, ekmek olarak donut, ramen noodle, waffle gibi farklı karbonhidratlar da kullanılıyor. 2020’ye girmemize çok az bir süre kalan bu dönemde, önümüzdeki on yılın burger trendlerini ben de sabırsızlıkla bekliyorum!

Görseller: bigseventravel.com, delish.com, elle.com, taste.com.au