Yaz aylarımın favori aktivitesi Fethiye’ye gitmek. Artık bilmeyen kalmamıştır, ailem Fethiye’nin Ölüdeniz bölgesinde PH Hotel‘i işletiyor. Bu 5. sene oldu, ben de bolca git gel yapmış oldum. Söylemeliyim ki, Türkiye’deki tatil beldelerinin en zenginlerinden biri Fethiye. Her gittiğimde farklı bir yere gitsem bile hepsini keşfetmem mümkün değil. Ayrıca her sene yeni festival ve aktiviteler öğreniyorum, Fethiye’nin gittikçe popülerleşmesi açıkçası çok hoşuma gidiyor.

Bu kadar kez Fethiye’ye gidince, Fethiye’yi size biraz anlatmanın uygun olacağını düşündüm. Ne yazık ki her şeyi bir arada anlatmam mümkün değil ama size otelin bulunduğu konumdan çıktığınızda neler yapabileceğinizi anlatacağım (belki alttan alttan reklam yapmaya çalışıyorumdur kimbilir).

İlk konu olarak kendime Kayaköy’ü seçtim. Bunun dışında aklımda Hisarönü, Ölüdeniz, Dalyan – İztuzu, Kabak, Kelebekler Vadisi, Fethiye merkez, tekne turları gibi konular da var. Onlara sonra geçeceğim. 🙂

Kayaköy, Fethiye merkezle Ölüdeniz arasında yer alan Hisarönü’ne 5 km uzaklıkta bulunuyor. Hisarönü’nden kısa bir araba yolculuğuyla restoran, otel ve evlerin olduğu yere geliyorsunuz. Burası 11. yüzyıldan başlayarak Osmanlı’nın son dönemlerine kadar uzanan, terkedilmiş bir Rum yerleşkesi. Konut, kütüphane, hastane, kilise gibi birçok tarihi yapı bulunuyor. İlginç olan ise, bu evlerin her biri güneş alıyor ve hiçbir ev diğerinin güneşini kesmiyor. Zamanının mimari harikası yani… Bolca merdiven çıkarak bu köyü gezebilirsiniz. Tepeye ulaştığınızda ise Gemiler Koyu’nu görebilirsiniz. Eğer rotanızı deniz yönünde karşınıza çıkan patikaya çevirirseniz Gemiler Koyu’nu da ziyaret edebilirsiniz.

Kayaköy’de birçok restoran, cafe ve dükkan bulabilirsiniz. Daha çok etnik giysi ve aksesuar bulacağınız köyde zaman zaman pazar da kuruluyor. Ben kendime renkli bir pareo aldım. Maksat anısı olsun… 🙂 Her Fethiyeli’nin bildiği Cimbal da Kayaköy’de. Cimbal bir kendin pişir – kendin ye restoranı. Ayrıca çok güzel kahvaltıları da oluyor. Bir önceki gidişimde sezon başlamamış olduğu için orada Bülent’in Yeri diye bir yerde kahvaltı yapmıştık. Sonra niyeyse son ziyaretimde de burayı tercih etmek istedim. 🙂 Fethiyeliler diğer yerlere göre “zayıf” olarak nitelendirse de, son derece güzel bir kahvaltı yapabiliyorsunuz. Üstelik kişi başı sadece 20 TL ödüyorsunuz.

Akşam da aydınlatılan köyün çok güzel bir görüntüye sahip olduğunu biliyorum. Ancak Kayaköy için size önerim, burada güzel bir kahvaltı yapın, sonra denize girmek için Ölüdeniz’e devam edin.

SaveSave

SaveSave