Fethiye ile geçmişimiz uzun yıllara dayanıyor aslında… Bana soranlar oluyor Fethiyeli misin diye, değilim ama hayatım boyunca İstanbul’dan sonra en çok vakit geçirdiğim yer Fethiye oldu. Önce buraya taşınan amcamları ziyaret ediyorduk, 7 sene önce de ailem bir otel kiraladı ve yazlarımızı burada geçirir olduk.

Eğer bahsetmek istediğim her şeyi buraya yazarsam sanırım bir kitap uzunluğunda olur. Bu yüzden size kısa notlarla Fethiye’den bahsedeceğim. Son senelerde Fethiye çok daha popüler bir yer oldu, buralara sıkça gelen ve hatta otelimizi de ziyaret eden birçok arkadaşım oldu.

Peşin peşin söylemem gerek, Fethiye ne yazık ki gastronomi açısından çok zengin bir yer değil. Her yerde standart yemekleri bulursunuz, hatta turistik olduğu için lezzetli yemek bulursanız şükredebilirsiniz. Bizim otelimiz Hisarönü bölgesinde, buralar küçük bir İngiliz köyü gibi. Bolca bira, patates dolu yiyecek ve Full English Breakfast bulabilirsiniz.

Eğer gerçek bir Fethiye deneyimi yaşamak istiyorsanız, sizi etkileyeceğinden emin olduğum bazı yerler var. Bu yerleri Fethiye 101 olarak alabilirsiniz. Önce bazı basit bilgilerle başlayalım…

Fethiye hakkında kısa bilgi:

Fethiye ve civar bölgesinin adı antik zamanlarda “ışıklar ülkesi” anlamına gelen Likya imiş. Özgürlük ve bağımsızlıklarına düşkün, anaerkil bir yapıya sahiplermiş. 1424’te Osmanlı’ya katılan bu topraklar Meğri adını almış. Sonrasında ise bu kentin adı 1914’te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir. O kadar zengin bir tarihe sahip ki, her yerde geçmişten izler var. Arabayla yoldan geçerken bile kaya mezarlarına rastlayabilirsiniz.

Fethiye’ye ulaşım:
Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye Havaş ve Muttaş arabalarıyla 1 saatte gelebilirsiniz. Şu an tek yön 17 TL civarında sanırım. Dalaman’dan kalkışları uçak geliş saatlerine göre. Yani uçaktan son inen de valizini almadan kalkmazlar. Siz de kabin uçtuğunuz için yarım saat bekleyebilirsiniz. Marmaris’e gidecekseniz de aynı yerde shuttle servisler var, tam ters yöne de 1-1,5 saate Marmaris’e ulaşırsınız.
Evet Dalaman’dan shuttle’ınıza bindiniz. 1 saatlik yolculuk sonrasında Fethiye Otogar’a gelirsiniz. Gitmek istediğiniz yere göre dilerseniz taksi, dilerseniz de dolmuşlara binebilirsiniz. Hisarönü bölgesine dolmuş yolculukları da ortalama 4-5 TL civarında, sürekli fiyat değiştiği için kesin bir fiyat veremiyorum şu an. Yolculuk 20 dakika sürüyor.

Fethiye’de yapılacak en iyi 10 şey:

Babadağ’da paragliding yapın
Kelebekler Vadisi’ne özel tırmanış yoluyla inin
Saklıkent’te kanyonun derinliklerine gidin
Ölüdeniz’de Sun City Beach Club’da denize girin (özellikle ultra sıcak yaz sezonu öncesi)
Kayaköy’de eski evleri gezin ve kahvaltı yapın
Fethiye merkezdeki balık halinde rakı-balık yapın
Jeep safari ile hem harika yerler görün hem de bolca ıslanın
Üzümlü Köy’de köy sokaklarını gezin
Kabak Koyu’nda bira-deniz keyfi yapın (yoga seven de yoga yapsın)
İztuzu’nun sonsuz sığlıktaki ve kumlarla kaplı plajında dalgalara karşı yüzün

Size verdiğim hap bilgilerin üstüne, biraz detaya giriyorum…

1.Babadağ’da paragliding yapın

Buralara kadar gelip de yapmamak olmaz. 1200 ya da 1700 metreden paragliding yapabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat dağa tırmanıyorsunuz. Sonrasında da yarım saat havadasınız. İniş yeriniz Ölüdeniz. Ben daha bu sene ilk kez yaptım ve çok stres oldum, bir daha yapar mıyım bilmiyorum açıkçası. 1700 metreye kadar çıktınız, eğer yok ben atlamam diyorsanız 1700 Bar & Grill’e mutlaka gidin. Burası daha çok yeni bir tesis, mutfak da yavaş yavaş oturuyor. Süper bir peynir/pizza-şarap keyfi garanti!

2.Kelebekler Vadisi’ne özel tırmanış yolundan inin

Bu yol biraz tehlikeli, yalan değil. Kendimi boşluğa bıraktıım bir anım oldu, hala o hissi unutamıyorum. Yol bitmek bilmiyor ama süper adrenalin dolu bir yolculuk! Spor ya da varsa trekking ayakkabılarınızı giyin mutlaka. İndiğinizde karşılaştığınız beach çok salaş ve kendi halinde. Saatlerce keyif yapabilirsiniz. Eğer bu yoldan inmek istemezseniz deniz yoluyla tabii ki ulaşabilirsiniz!

3.Saklıkent’te kanyonun derinliklerine gidin

Bu da en sevdiğim aktivitelerden biri. Milli parka girdiğinizde önce ahşap bir yolda yürüyorsunuz, sonra ise suların içinden geçip, kanyonun derinliklerine giriyorsunuz. Suyun olduğu alana geldikten sonra derinlere giden çok kişi yok, bu yüzden kalabalıktan uzaklaşmış olacaksınız. Kanyona girerken de çamurla karşılacaksınız, mutlaka spor ayakkabı giyin derim. Kanyon ziyaretinden sonra burada rafting, zipline gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Rafting 300 liraydı sanırım geçen ay gittiğimde. Hemen girişin orda fena bir işletme var, orada yemek yemeyin. Etrafa biraz bakının bir sürü alternatif göreceksiniz. Son ses Davut Güloğlu dinlemeyin, gidin huzurlu yemek yiyin.

4.Ölüdeniz’de Sun City Beach Club’da denize girin

Ölüdeniz’de su yazın çok çok sıcak. Ne yazık ki sizi fazla serinletmez. Zaten genelde plajlar da Kıdrak tarafında yer alıyor. Üstü sıcak altı soğuk akar bu suların. Eğer dip dibe oturup, standart bir hamburger yemek istemiyorsanız Sun City Beach Club’ı öneririm. Senelerdir buraya geliyorum, çok mutlu ayrılıyorum her seferinde. Mayıs ayında sular daha serin, bu yüzden çok çok daha keyifli olacaktır sizin için de.

5.Kayaköy’de eski evleri gezin ve kahvaltı yapın

Burada 5000 yıllık tarihe tanıklık edeceksiniz. Kayaköy için koca bir blog yazısı yazmıştım, buradan okuyabilirsiniz.
Bizim otele 5 km uzaklıkta olduğu için bazen yürüyüş yaparken bile buralara uğruyorum. Özellikle kahvaltı için keyifli yerler bulabilirsiniz. Yoksa da köy kahvesinde kendinize bir çay ısmarlayın, çok sıcak insanlar bulabilirsiniz orada.

6.Fethiye merkezdeki balık halinde rakı-balık yapın

Süper bir deneyim var burada. Balık haline giriyorsunuz, balıklarınızı seçiyorsunuz sonra da gözünüze kestirdiğiniz restorana oturuyorsunuz. Balıklarınız pişerken siz mezelerinizi seçiyorsunuz ve saatlerce canlı müzikle keyif yapıyorsunuz. Cem Can diye bir yer var, biz her seferinde oraya gidiyoruz. Mezeleri asla hayal kırıklığına uğratmaz.

7.Jeep safari ile hem harika yerler görün hem de bolca ıslanın

Bu da en sevdiğim deneyimlerden biri. Gerçek jeep ile gezerseniz keyfi bambaşka, servis araçlarından devşirme jeepleri olan işletmelere kanmayın. Gezdiğiniz yerler; Yakapark ya da etrafında başka işletmeler, Saklıkent, Tlos, Gizlikent Şelalesi, Xanthos ve Patara Plajı. Hava durumuna ve tur operatörüne göre değişiklikler olabiliyor. Islanacağınız garanti, çünkü safariye başlamadan önce hepinize su tabancası veriyorlar ve diğer araçlardaki insanları ıslatıyorsunuz. Mutlaka ama mutlaka yapın.

8.Üzümlü Köy’de köy sokaklarını gezin

Çünkü büyük ihtimalle yaptığınız kahvaltıdan sonra biraz yürümek isteyeceksiniz. Ay&Su Pide diye bir yer keşfettik, belli ki yerliler de keşfetmiş, harika bir kahvaltı yapabilirsiniz burada. Pideci olduğu için de ekmeklerin lezzetli olması garanti. Bu köyde ayrıca Dastar denilen el dokuma kumaşı üretiliyor, dükkanları da gezmeyi unutmayın.

9.Kabak Koyu’nda bira-deniz keyfi yapın (yoga seven de yoga yapsın)

Buraya hiç tatil yapmaya gelmedim. Ama zor hava koşullarında mutfakta yemek kalmadığı zamanları biliyorum. Süper bir “chill” hava var etrafta. Arabayla gitmeniz neredeyse imkansız. Kabak Koyu’nun biraz yukarısında aracınızı bırakıyorsunuz, sonra da shuttle servis sizi alıyor. Uzunca ve bol hoplamalı bir yolculuktan sonra Kabak Koyu’ndasınız. Her yer Bomonti bira brandingiyle dolu. Haliyle bir bira söylüyorsunuz. Plajda şezlong ya da şemsiye yok, her şeyi kendiniz yanınızda götürmelisiniz. Yoga sevdalısıysanız, buraya konaklamalı bir program ayarlamanızı öneririm. Çok kişiyle tanışacak ve hayal ettiğinizden daha fazla pratik yapacaksınız.

10.İztuzu’nun sonsuz sığlıktaki ve kumlarla kaplı plajında dalgalara karşı yüzün

Bunu sona yazdım çünkü senelerdir gidemediğim için çok üzülüyorum. Dalyan Fethiye’ye yaklaşık 1 saat uzaklıkta, bu yüzden özel program yapıp gitmeniz gerekiyor. Araçla gidiyorsanız orada bolca araba park edecek yer var. Dalyan’daki minik teknelere binip İztuzu’na doğru yola çıkıyorsanız. Sazlıklardan geçerken bolca otel/motel görüyor ve kaya mezarlıklarını izleyip hayrete düşüyorsunuz. Tekneden ayakları sallandırmak serbest. Sonra İztuzu’na gelince alabildiğine kum plajda kendinize şezlong seçiyorsunuz ve gününüzü geçiriyorsunuz. Deniz hep sığ. Haliyle biraz sıcak. Akşamüstü saatlerinde koca koca dalgalar oluyor, onlarla çok eğleneceksiniz.

Yapacağınız şeyler tabii ki bunlarla kısıtlı değil, sadece en sevdiğim ve en aklımda kalan deneyimleri paylaştım. Buralarda araç kiralamak iyi fikir, araç yoksa ATV de kiralayabilirsiniz. Böylelikle maceranızı da ikiye katlarsınız.

Herhangi bir sorunuz olduğunda bana ulaşabilirsiniz. Otelimiz PH Hotel Fethiye de Mayıs-Ekim ayları arasında açık. Bize de bekleriz!