Hayat şartları zorlaştıkça planlı olmanın gerekliliğinin arttığını hissediyorum. İşyeri kısıtlamaları, trafik, etrafımızdaki kötü yemekler, ekonomik iniş-çıkışlar, kriz korkusu gibi sebepler yüzünden hayata karşı tahammül eşiğimiz iyice azaldı.

Hem akli dengemizin bozulmaması, hem istediğimiz şeylere zaman ayırabilme hem de bu koşullarda biraz olsun daha pratik yaşayabilmek için bugünden itibaren planlı olmaya başlamamız gerekiyor.

Neredeyse 1 aydır hiç giysi alışverişi yapmadım (tabii ki yalan). Daha doğrusu eskiden anlık heveslerime kapılarak alacağım 8 şey yerine, ihtiyacım olan 2 parçayı aldım. Biraz daha kendime bakmaya başladım. Markete gittiğimde sepetime sadece ekmek, yumurta, peynir, et yerine hindistan cevizi, avokado, kinoa, chia tohumu gibi faydalı şeyler de ekledim. Kendime faydalı bir şey yapmak bana kendimi iyi hissettirdi. Üzgünüm kızlar ama giysiler ne yazık ki bize fayda sağlamıyor. 🙁

İlhamım Coupon Lady hayat tarzı

Şimdiye kadar sadece “teyze”lerde gördüm onu, “Coupon Lady” diyorum onlara. Minimum harcama maksimum fayda. İndirim zamanlarına dikkat edip, kampanyaları takip ediyor, eşantiyon ürünleri mutlaka kullanıp bitiriyorlar. Hayatları hep bir rutine bağlı. “Saat 16:00’da mutlaka bir muz yerim”, “sabah yürüyüşüm için 09:00’da evden çıkıyorum, dönüşte de köşedeki simitçiden ikinci kahvaltım için simidimi alıyorum” gibi cümleleri hepimiz sık sık duyuyoruzdur bu tip kişilerden. Herkesten biraz daha bencil ama bir o kadar da düzenli oluyorlar.

Burada bir tek hassas nokta var. İnsan bir süre sonra esnekliğini kaybediyor. Tanıdıklarınızdan “uyumsuz”, “keyifsiz”, “asık suratlı” gibi laflar yiyebiliyorsunuz. En güzeli de “sen eskiden böyle değildin!” bence. Mesela (yapamasam da) Cheat Day çok özendiğim bir şey. Bir beslenme planına sadık kalıp bir gün ya da öğün serbest olmak insana inanılmaz haz veriyor.

Dünyanın en düzenli insanı henüz değilim ama hayatımda iyileştirmeler yapmaya başladım. Bunların hepsi gerçekten ihtiyaçtan doğdu. Sizinle de paylaşmak istedim. Umarım biraz olsun size ilham verebilirim.

1.) Bir ajanda tutun.

Cep boyu bile olsa, o gün neler yapacağınızı görün. Ne kadar teknoloji çağında olsak da “bir ajandama bakayım” hissi, programlarınızın kafanızda daha iyi oturmasını sağlıyor.

2.) Kategorilendirin.

Mesela market alışverişi, ofis işleri, ev işleri gibi kategoriler kullanırsanız, eve alacağınız domatesten sonra marketing planını görmemiş olursunuz. Sonrasında istediklerinizi işaretleyip önceliklendirebilirsiniz. Çok daha pratik oluyor.

3.) Yaşam alanınızı düzenli tutun.

Okuyacağınız makalenin üzerinde dünkü giysileriniz ve onun üstünde iPad’inizin olması kulağınıza nasıl geliyor? Ben de öyle düşünmüştüm. Eşyalarınızın yerli yerinde olduğuna özen gösterin. 2 günde bir bu iş için yarım saat ayırın. Bakın yoğunluğunuzu da göz önünde bulunduruyorum.

4.) Rutininizi belirleyin.

Evet kulağa biraz ortaokul gibi geliyor ama ertesi gün giyeceğinize akşamdan karar verin. Dışarı çıkarın demiyorum ama en azından onu biliyor olmak sabahları size en azından 15 dakika kazandırır. Öğle yemeği programınız belli değilse ve tek başınaysanız, ne yiyeceğinize önceden karar verin. Kararsızlık = boşa harcanan vakit. Bence şimdiden size yarım saat kazandırdım.

5.) Sabah sporu zihni temizler.

Şimdi bununla ilgili bilimsel açıklamalar yazmayacağım. Bu tecrübeyle sabit. Sabah sporu yaptığım zaman düşünceler çok daha kolay akıyor ve her şeye daha rahat konsantre olabiliyorum. Eğer bunu sabah rutininize ekleyecekseniz, sabahları tereddüt etmeden kalkın ki yine boşa vakit harcamayın. Her gün işe gidiyorsanız sabah saatlerinde her dakika altın değerinde.

6.) Bu da küçük bir öneri…

Her zaman bir kaçış planınız olsun. Geleceğinizle ilgili hayaller kurun. Aklınızda oraya taşının, neyle uğraşacağınızı belirleyin. Bu şekilde hayatı biraz olsun hafife alabilirsiniz. Birikimlerinize başlayabilirsiniz ve hayatınız için bir amaç edinirsiniz.