Geçtiğimiz hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’yi ziyaret ettim. Türkiye’de nasıl Ankara, İstanbul’dan sonra geliyorsa, Abu Dhabi de Dubai’den sonra geliyor. Tabii ki hava çok sıcak, ben 38-40 derece zamanına denk geldim. Fırın adeta yüzünüze açılmış gibi hissediyorsunuz. Asıl Ekim-Mayıs arasında ziyaret etmek gerekiyormuş, yoksa yaz sıcaklarında kavruluyorsunuz.

İstanbul’dan çıkmadan yanınıza döviz olarak dolar almanız gerekiyor çünkü Abu Dhabi’de dolarları dirheme çevireceksiniz. THY ile uçuyorsanız, vizenizi de THY aracılığıyla kolayca alabiliyorsunuz. 4-5 saat arası bir uçuşla İstanbul’dan Abu Dhabi’ye direkt uçabiliyorsunuz. Havaalanı yepyeni, her şey otomatize ve hızlı işliyor. Dubai o konuda ziyaret edecekleri biraz daha korkutuyor ama Abu Dhabi’de böyle bir sorun yok. Valizleri aldıktan sonra dirhemlerinizi alın, size verilen fişi kaybetmeyin, dönüşte birebir aynı kurdan dirhemlerinizi dolara çevirteceksiniz. Dirhemleri aldıktan sonra taksi için direkt dışarı çıkın. Özel şirketlerin fiyatı taksiden iki kat daha pahalı, o yüzden gözünüz açık olsun 🙂

Ben iş için gittim ve lokasyonu en uygun olan Corniche bulvarının oradaki Oryx Hotel‘de kaldım, iyi ki de orada kaldım çünkü en merkezde yer alıyor 🙂 Otelin odaları büyük, ikram bol. Suyunuz kahveniz şampuanınız her gün yenileniyor.

Kapıdan çıktığınızda hemen sizin için taksi çağırıyorlar, zaten araba kadar taksi var şehirde. Yürüyene garip bakıyorlar, eğer mesafeniz çok yakın değilse mutlaka taksiye binin çünkü taksi sürücüleri siz nereye gitmek isterseniz hiç söylenmeden sizi gideceğiniz yere götürüyor. Taksi bizden ucuz, hesap kitap işini Google’dan aratarak öğrenebilirsiniz. Havaalanı otel arası fiyatı size fikir verecektir.

Gezecek çok yer yok. Tabii ki her şey sonradan yaratılmış. Eğer denize girmek istiyorsanız Corniche Beach’e gitmenizi öneririm, etrafında yeme-içme yerleri de var. Mesela Cold Stone Creamery’de benim için görgüsüzce dondurma yiyebilirsiniz 🙂 Erkekler çoğunlukta, rahat ederim derseniz havlunuzu yanınıza alıp gidebilirsiniz. Benim gittiğim dönemde şemsiye kiralamıyorlardı ama normalde yapıyorlarmış. O nasıl oluyorsa… Ama kimse sizi bakışları dışında rahatsız etmeyecektir, o açıdan oldukça güvenli olduğunu söyleyebilirim.

Hayat alışveriş merkezlerinde geçiyor, Rollercoaster hevesiniz varsa Yas Island‘da çılgın bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ferrari World‘de Ferrari kullanabilirsiniz. Yas Mall Abu Dhabi’nin en büyük alışveriş merkezi, ancak Yas Island şehirden biraz uzakta kalıyor. Daha kompakt bir alışveriş deneyimi için Marina Mall‘u tercih edebilirsiniz. Ya da isterseniz, her yeri altınla bezeli Emirates Palace‘ı gezebilirsiniz. Dünyanın üçüncü harikası olan Şeyh Zayed Camii de Abu Dhabi’de. Veeee unutmadan belirteyim, oteller dışında hiçbir yerde içki içilmiyor. Ülkemin gözünü seveyim diyorum bazen (ileri bir tarihte bu yazıya geri dönüp okurum).

Akşamüstü alışverişi bitirmiş olun ve otellerdeki Happy Hour’lara gidin. İçki bizden biraz daha ucuz ve Happy Hour süresi boyunca bazı içkiler indirimli oluyor, oldukça makul fiyatlara günbatımını seyredebilirsiniz.

Alışveriş derseniz, Abu Dhabi’de daha pahalıya alışveriş yaparsınız. Bizdeki markalar bizden daha pahalı ama bizde olmayan bir sürü marka var tabi ki. Şansınızı o markalardan denemenizi öneririm.

Başından sonuna düşündüğümde, çok nefes kesici bir deneyim olmasa da yaşam tarzları çok farklı olduğu için aklınızda kalan bir seyahat olacaktır. Tabi her zaman bir araba kiralayıp 1 saatlik bir yolculuktan sonra Dubai’ye de gidebilirsiniz. Buralarda hayat gerçekten çok kolay, herkes buna göre para kazanıyor zaten. Sorumuza dönecek olursak, Abu Dhabi’ye kız kıza gidilir mi? Evet gidilir 🙂

SaveSave