Her seyahatte aynı döngüyü yaşıyorum: Tatilden önce tatile hazırlanıyorum, tatilde yemek yerken yarın yokmuş gibi davranıyorum, döndüğümde ise kendime gelmek için günlerce uğraşıyorum.

Senaryonun size de tanıdık geldiğini biliyorum. Son birkaç senedir çok sık – ve kısa – seyahatlerim oluyor ve sonrasında ödemle vs. birçok şeyle uğraşıyorum. Artık seyahatlerim için bir metod geliştirdim, bu yüzden seyahate gittiğimde sonrasını düşünüp endişelenmeden seyahatimin keyfini çıkarabiliyorum.

Siz de tatilinizin keyfini çıkarın, dönünce de bu adımları uygulayın. Hayat zaten kısa, o cheesecake’i yemeliyiz değil mi?
  1. Tatilden döndüğünüzde bilin, tatil bitti. Şimdi tamamen dedike olup, detoks yapacağınızı kabullenme zamanı. Yine de kendinizi paralamayın, bunu keyif alabileceğiniz bir şeye dönüştürmek sizin elinizde.
  2. Yemek planınızı yapın – öğünlerde ne yiyeceğinizi bilin. Büyük ihtimalle de yiyip içtiğiniz şeylerden dolayı kan şekeri dengeniz bozulmuştur, kendinizi devamlı aç hissetmeniz olası. En çok stres yaratan şeylerden biri genelde acıktığınızda ne yemek istediğinizi bilmemek. Bunu bildiğiniz zaman beyninizin rahatlamasına izin verip, kendinize işlerinizi toparlama fırsatı vereceksiniz.
  3. Gluteni, süt ürünlerini, şekeri ve alkolü bırakın. Bununla ilgili bir yazım vardı aslında, şeker detoksu yaparsanız o üstünüzdeki yükün 2 gün içerisinde bile gittiğine tanık olacaksınız. Eğer bunu bir adım daha öteye götürmek istiyorsanız, bakliyatı da hayatınızdan birkaç günlüğüne çıkarın. Mideniz size teşekkür edecek. Menünüzde sebze, yumurta, et-balık, meyve (çok önermiyorum ama belki elma gibi az şekerli meyve olabilir), chia tohumu, keten tohumu, badem sütü, avokado gibi sağlıklı yiyecekler olsun.
  4. Bir haftalık market alışverişinizi yapın. Buna göre yemeklerinizi hazırlayın. Bu sayede de çok dışarıda yemek yememiş olursunuz. Anlık zayıflıklara yenilmeyin. Planınızı Pazar akşamından Cuma akşamına kadar uygulamaya gayret gösterin.
  5. Her gün en az 7-9 saat uyuyun. Dengeniz yerine gelsin. 🙂
  6. Bu benim her zaman çok inandığım bir şey, bu alışkanlığımın ayrıca beni hastalıklardan koruduğuna inanıyorum: Bol bol su için. Uçuşlar bile dehidrasyona sebep oluyor, yediklerinizi saymıyorum bile. Vücudunuzun %75’i sudan oluşuyor, tatilde oluşan eksiği kapatın ve bol su içmeyi alışkanlık haline getirin. Eğer susadıysanız, çoktan dehidre olmuşsunuzdur demektir, su içmek susamayı beklemeyin.
  7. Ve tabii ki egzersiz yapın. Sabah erken ya da iş çıkışı, ya da yapabiliyorsanız günde 2 kez.
Sanırım yaşla da birlikte insan kendi vücudunu daha çok dinliyor ve doğru olan şeyleri biraz daha otomatik bir şekilde yapıyor. Yukarıda okuduğunuz tüm adımlar her seyahatim sonrasında beni kısa sürede toparlıyor. Sizde de işe yarayacağına eminim. Eğer uygularsanız da nasıl gittiğiyle ilgili bana da haber verin. 🙂 İyi tatiller!